Dětské boty na dovolenou a k moři

Letní měsíce patří mezi ty nejkrásnější a nejoblíbenější v roce. Je to čas zážitků s rodinou, odpočinku a relaxace. Na léto a dovolenou se netěšíme jen my, dospělí, ale také děti. Aby si čas dobrodružství, volna a zábavy mohly dokonale užít, musíme myslet i na to, jaké boty jim sbalit s sebou.

Přirozená chůze

Dětská noha je mnohem citlivější než dospělá a také se víc potí. S jedním párem bot si tak dítě na dovolené nevystačí, pokud nechceme řešit zbytečné otlaky, problémy s bolavými chodidly nebo přímo úrazy. I s ohledem na ne úplně skvělou obratnost ratolestí je dobré držet se u dětských bot pravidla „pevný kotník, plná špička“, které podpoří stabilitu a zvýší bezpečnost. O zakopnutí, škobrtnutí a vyvrtnutí kotníků není u dětí nouze, proto by boty měly dobře sedět na noze a stabilizovat ji a chránit při podobných nehodách. Velmi oblíbená je barefoot obuv, která simuluje chůzi naboso, což je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Tvar chodidla se tak nijak nedeformuje, tenká a ohebná podešev se přizpůsobí chodidlu a zároveň ho chrání před zraněním. Barefoot obuv je vhodná pro dospělé i děti, u kterých pomáhá nohám přirozeně pracovat a podporuje správný vývoj nožní klenby.

Podle aktivit

Výběr bot vždy záleží na tom, kam se chystáme vyrazit a jaké aktivitě se budeme věnovat. Na procházku po městě na zmrzlinu nebo rodinný oběd budou skvělou volbou klasické dětské sandály, které umožní noze dýchat a dobře větrat.

Na výlet do hor nebo do lesa zase zvolíme pevnou, uzavřenou botu. Pro dětskou nohu je do terénu ideální kotníková trekingová obuv, která poskytne stabilní oporu a zabrání vyvrtnutí kotníku při špatném došlapu. Tato obuv je navíc vybavena i nepromokavou membránou, která zabrání proniknutí vody v případě deště.

K moři nebo rybníku jsou pak vyhovující dětské nazouváky, které jsou lehké, vzdušné a nevadí jim, že se namočí. Na noční promenádu po pláži nebo na cestu do auta, autobusu či letadla pak určitě využijete dětské tenisky a to buďto klasické nebo barefoot.  

Pozor na syndrom líného chodidla

V jedněch botách mnohdy chodíme celé léto, protože nám jsou pohodlné, ale to je špatně. Své děti i sebe bychom měli naučit boty střídat, aby si chodidlo nezvyklo jen na jednu polohu. Chodidlo se pak nevyvíjí tak, jak má, protože svaly v něm a kolem něj nejsou zvyklé pracovat, odtud pak název syndromu líného chodidla. Do budoucna však může způsobit problémy jak s nohami, tak zády, je proto velmi důležité už od mala děti učit boty střídat. Pak si můžeme nejen dovolenou, ale i každý den užít bez bolesti a dalších problémů.