Kolik dírek na tkaničky mají boty?

V hlavní roli tkaničky

Kolik dírek na tkaničky mají boty? Jednoduše řečeno přesně tolik, kolik je potřeba. Dírky mohou být třeba 3 – 4 v případě nízké obuvi, ale také 10 – 12 u velké, vysoké obuvi nebo pohorek.

Důležité jsou dírky na tkaničky v oblasti nártu na noze. Tato část boty musí perfektně sedět na noze. Toho docílíte tak, že v každé dírce utáhnete nebo zavážete tkaničku jinak. Dírky v oblasti nártu, mají být tedy blízko u sebe, aby se utažením tkaničky, mohl přizpůsobit doslova každý centimetr boty. 

Některé boty mají poslední dírku umístěnou na botě nesymetricky. Jedná se především o boty sportovní. Ne vždy je nutné tuto dírku použít, slouží k individuálnímu utažení boty, aby sedla přesně na nohu. Což v praxi znamená, že botu upevníte přesně podle potřeby a není nutné utahovat výrazně část, která je na nártu.

Víte, k čemu slouží dírky ve spodní, boční části sportovních tenisek? Mnozí se domnívají, že jsou určeny k lepšímu proudění vzduchu v botě. Tyto dvě dírky jsou však určeny také pro provlečení tkaničky.

Je v tom háček…

V některých případech bývají dírky nad kotníkem nahrazeny háčky, za které se tkanička pouze zahákne. Tyto háčky lehce vyčnívají nad povrchem boty a mohou způsobit nechtěné zaháknutí o druhou botu nebo zachycení o tkaničku. To může vést k pádu a zranění. Je potřeba myslet na to, že trekkingové boty jsou samy o sobě ze silnějšího materiálu a háček tedy není vhodný pro někoho, kdo klade nohy při chůzi blízko u sebe. Obzvláště u dětí, které ještě nemají vždy jistý krok, mohou být háčky spíše na obtíž.

Velmi dobrým řešením je proto kovové očko. Podívejte se na naše trekkingové boty, kde tato očka používáme. https://fare.cz/c-trekkingova-obuv

S počtem dírek na tkaničky také úzce souvisí i délka tkaničky. 

Obecně je možno říci, že pro nízkou obuv je dostačující délka okolo 90 cm, pro vyšší obuv by mělo být dostačujících cca 120 cm a pro vysokou obuv a pohorky budete potřebovat tkaničky v rozmezí 140 - 160 cm. Existují tabulky pro určení přibližné délky tkaniček, ale stále je potřeba počítat s tím, že obuv prochází opravdu velkým vývojem a střih boty je různorodý. Proto tkaničky z bot nikdy nevyhazujte před jejich změřením. Pokud už tkaničku nemáte, tak si nasimulujte tkaničku stužkou nebo provázkem, zavažte a poté změřte potřebnou délku.

Dírky, kovová očka nebo suchý zip, veškeré FARE boty jsou střihem a zapínáním navrženy v souladu se zdravým obouváním. Vybírejte ze širokého sortimentu na https://fare.cz/ 

 

 

ikonka

Provozovatel

FARE, spol. s r.o.
Brumovská 1031, 766 01
Valašské Klobouky
IČ: 46343784
DIČ: CZ46343784

E-mail: marketing@fare.cz

ikonka

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.