Menu Košík0

Atributy klasické obuvi

Zásady zdravého obouvání

Koncepce komfortní zdravotně nezávadné obuvi pro dospělé i pro děti musí respektovat určité zásady, které vychází z vědecky stanovených konstrukčních principů a empirických zkušeností získaných na základě dlouholeté spolupráce lékařů s obuvnickými odborníky. Jedná se především o kritéria zajišťující ortopedickou nezávadnost, bezpečnost, vhodné fyzikálně-mechanické vlastnosti a hygienickou nezávadnost použitých materiálů.

Kolem 98% všech dětí přichází na svět se zdravými nohami. V dospělém věku trpí potom ale 40% z nich obtížemi nohou, z toho asi 12% případů musí být dokonce operativně léčeno. A jak ukazuje analýza počtu operací, tato tendence stoupá.

Dříve byly hlavní příčiny škod na dětských nohou především nemoci, podvýživa a někdy také přetažení, dnes existuje skoro jen jeden důvod, který přichází v úvahu: nevhodná dětská obuv!

Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Rovněž příliš široká obuv, v níž noha při chůzi klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy. Obzvlášť nebezpečné je nošení špičaté obuvi s vysokými podpatky.

Je zřejmé, že spousta rodičů nezná, jak se má dětská obuv vybírat. Další neméně důležitou skutečností je fakt, že se na našem trhu bohužel prodává i dětská obuv, o které je známo, že neodpovídá zásadním ortopedickým a hygienickým kritériím na zdravotně nezávadnou obuv – právě z tohoto důvodu zavedla Česká obuvnická asociace dobrovolnou certifikaci, nebo-li úřední osvědčení, dokladující zdravotní nezávadnost dětské obuvi.

 

Zásady zdravotně nezávadné obuvi

Tvar obuvi
Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Varujeme před módní špičatou obuví, neboť způsobuje deformity prstů.

tvar obuvi

Materiál svršku

Vybírejte obuv, která je vyrobená z přírodních materiálů – useň, textil, jež jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

Pořadový seznam materiálů, které volně „dýchají“:

1. Textil (přírodní vlákna jako: vlna, chemická vlákna – Polyamid…)
2. Kůže (ale pouze tehdy, pokud není povrstvená)
3. Vodě nepropustná obuv se vzduchem propustnou membránou (např. –tex- obuv)
4. Gumové holínky

nepropustny

Stélka v obuvi

Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (useň, textil…).

stélka obuvi

Opatek

Noha musí být v obuvi dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. Sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi).

opatek obuvi

Střih svršku obuvi

Dobrou fixací nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popř. uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. V nejmenších velikostních skupinách kupujte obuv výhradně kotníčkovou.

střih

Ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Obecně platí, že čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme již při nákupu vyzkoušet,, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

ohebnost

Tlumící vlastnosti obuvi

Tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu mají za následek opotřebení kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi

tlumící

 

Podpatek

Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Vysoké štíhlé podpatky jsou pro děti zvláště nevhodné.

podpatek

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.

hmotnost

Co možná nevíte:

- Jen občas je levá a pravá noha stejně dlouhá. A většinou je rozdíl v délce dosti výrazný – až 6 mm

- Večer jsou nohy o hodně větší než ráno. Mají asi o 5% více objemu, jsou asi o 3mm delší a zhruba 1cm širší (proto je potřeba zkoušet obuv až ve druhé polovině dne)

- V poloze stojící jsou nohy delší než v poloze ležící a sedící – podle váhy těla odpovídá rozdíl asi 3-6 mm (tedy nohy měřit zásadně v poloze stojící)

- při pohybu kvůli velké zátěži je noha o něco delší a zároveň se prst u nohou posunou každým krokem o kousek dopředu (proto by obuv měla být minimálně o 12mm delší než noha)

Náklady na výrobu kvalitní dětské obuvi jsou téměř stejné jako na obuv pro dospělé. Kvalitní dětské boty tedy nejsou levné. Nenechte se proto ovlivnit nižší cenou obuvi – většinou nabízenou na tržištích – v naprosté většině případů můžete touto obuví svým dětem poškodit nohy.

delkastatus