Menu Košík0

Jak ošetřujeme obuv s membránou

Často se setkáváme s otázkou na ošetřování membránové obuvi. Protože v nabídkové kolekci FARE, ať už Klasik a nebo BARE, je naše membránová obuv silně zastoupena, ráda bych přispěla ke všeobecnému osvětlení této problematiky. Nejen z otázek, se kterými se na nás mnozí obracejí, ale i z diskuzí na různých sociálních fórech je patrné, že tato otázka si zaslouží vnést více světla ze strany odborníků. Chtěla bych k odstranění tohoto deficitu tímto článkem přispět. Začnu raději více zeširoka a doufám, že ti obeznámenější mi odpustí a ti měně znalí se snad rádi poučí.

 

Čemu se u obuvi říká membrána a co je jejím účelem?

Membrána je dílem moderní chemie. Je to velmi tenká látka o tloušťce asi 0,2 mm. Její specifikum spočívá v tom, že její plochou pronikají miliony velmi malých mikro trychtýřků, které jsou vlastně hlavní podstatou funkce a účelu, pro který se membrána používá. Tyto mikro trychtýřky, pokud správně fungují, musí zajistit to, aby voda a její molekuly pronikaly přes tuto membránu pouze jedním směrem. Směrem vně obuvi, aby se nám chodidlo nepotilo. Přičemž naopak vodu z vnějšku dovnitř nepropustí. Takže, jednoduše řečeno, výsledkem použití kvalitní a správně zabudované membrány musí být to, že pokud nenabereme vrchem, musí být v botě sucho, i když budeme brouzdat kalužemi, či brodit se potokem. Toto přirovnání ovšem by platilo pouze za předpokladu, že v této obuvi je zabudována membrána až po horní okraj. Což většinou není, protože tomu brání různé konstrukční příčiny, jako uzávěry, šněrování, atd.

 

Kde v obuvi najdeme membránu a jaké jsou druhy a rozdíly v kvalitě?

Membránu nenajdete, pokud obuv nerozmontujete. Membrána je zabudována mezi vrchní a podšívkovou částí svršku. Je to vlastně další ušitá část obuvi, kde její švy jsou zataveny speciální vodo nepropustnou páskou. Konstrukce membránové obuvi má svá specifika a například při nadměrném požití lepidel, bychom mohli funkci této membrány potlačit, až znehodnotit. Taky se jí často říká klima membrána a hojně se používá i u výroby oděvních svršků, jako jsou outdoorové bundy, kalhoty, apod. Někdy výrobci pro zjednodušení nahrazují membránu tzv. zátěrem, což je náhrada pouze částečná.

Asi nejznámějšími pojmy v tomto směru jsou u nás Goretex a Sympatex. Naše společnost FARE začala vyrábět membránovou obuv již před třinácti lety. Napřed to byly trekingové boty pánské, poté následovaly dámské a dětské. Brzy nato jsme rozšířili použití membrány také na některé druhy vycházkové obuvi. Napřed jsme zkoušeli různé značky a nejvíce se nám osvědčila membrána Vildtex od Německé společnosti Vildona (znáte ji například z domácích utěrek, mopů apod.). Vildona patří pod obrovský chemický koncert Freuderberg. Protože membrána Vildtex je pouze jeden ze stovek jejich výrobků, tak není na rozdíl od jiných výrobců membrán reklamě nikterak podporována. Toto je naše vysvětlení, proč je tato značka membrány ve veřejnosti tak málo známa. Nejen zkouškami, ale hlavně dlouholetými zkušenostmi jak vlastními, tak zprostředkovaně, dáváme za FARE této membráně Vildtex nejvyšší hodnocení.

 

Jak se membrána správně ošetřuje? Co udělat proti promoknutí?

Membrána se neošetřuje. Jakoukoli snahou o ošetřování můžete správně použité membráně pouze uškodit. Mluvím-li tady o ošetřování membránové obuvi, tak se mohu zabývat pouze ošetřováním vrchového materiálu podle druhu. Tam bychom měli postupovat v souladu s pokyny výrobce. Přitom budeme mít na paměti, že různým promašťováním zpravidla přírodním materiálům sice prospějeme, ale pravděpodobně tím znesnadníme odvod par směrem vně obuvi a noha se nám bude více potit. Zejména dětem se nožka mnohem více potí, než dospělým. Nesmíme taky zapomínat na to, že obuv je ušitá za pomoci propíchání stovkami děr, které všechny propouští vodu. Promazání různými tuky nám může v případě nemembránové obuvi pomoci tím, že vlastně ucpeme všechny dírky a póry. Je to jistě řešení, ale nikoliv pro kvalitní membránovou obuv.

A ještě si dovolím poslední radu na závěr. Stává se, že po vyzutí maminka zjistí, že dítě má mokrou ponožku. Nezapomeňte, že v této chvíli je na vás důležité rozhodnutí. Musíte správně vyhodnotit, zda jde o mokrou ponožku v důsledku vniknutí vody, a nebo v důsledku pocení nožky.

 

Jana Š ů s t k o v á

vedoucí vývoje

FARE, spol. s r.o.

 status